Ndërlidhjet

KFOR: Manovra në veri të Kosovës


Paqëruajtësit e NATO-s sot kanë filluar stërvitjet dy ditëshe në pjesën veriore të Kosovës, ku serbët lokalë kanë kundërshtuar shpalljen e pavarësisë.

"Gjatë këtyre dy ditëve, do të vihen në lëvizje një numër i madh i automjeteve të blinduara dhe helikopterë", thuhet në komunikatën e KFOR-it.

Manovrat do të mbahen në afërsi të Liqenit të Gazivodës dhe të njërës nga dy rrugët kryesore që lidhin Kosovën me Serbinë.

Në Kosovë ndodhen rreth 17 mijë paqëruajtës të NATO-s.
XS
SM
MD
LG