Ndërlidhjet

Teherani refuzon bisedimet për programet bërthamore


Irani ka konfirmuar refuzimin e bisedimeve të mëtejme me fuqitë e mëdha për programet bërthamore. Teherani ka bërë të ditur se do të bisedojë vetëm me Agjencinë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore.
Zëdhënësi i qeverisë Gholam Elham se çështja e bisedimeve me fuqitë e mëdha ka marrë fund.

Grupi 5 + 1 që përbëhet nga vendet anëtare të Këshillit të Sigurimit dhe Gjermania kishte tentuar t'i ofronte Teheranit avantazhe tjera në këmbim të heqjes dorë nga programi i pasurimit të uraniumit.
XS
SM
MD
LG