Ndërlidhjet

SHBA dhe BE përshëndesin bisedimet për Qipron


Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kanë mirëpritur vendimin për vazhdimin e bisedimeve kushtuar bashkimit të Qipros, ndërmjet liderëve grek dhe turq të këtij vendi.

Qiproja është e ndarë në vija etnike nga viti 1974 kur Turqia mori pjesën veriore si përgjigje një tentimi të Athinës që përmes grushtetit të bashkoj këtë ishull me Greqinë.
XS
SM
MD
LG