Ndërlidhjet

Al Sadër: Mos qëlloni trupat qeveritare


Në qytetet kryesore në Irak, Bagdad dhe Basra vazhdon gjendja e shtetrrethimit, megjithë ndalimin e përleshjeve mes forcave irakaine të sigurisë dhe militantëve shiitë të klerikut Moqtda AlSadër.

Luftimet në qytetin e Sadrit janë më të ashprat që nga viti 2004.

Kleriku al Sadër nga Naxhafi iu ka bërë thirrje trupave të tij të mos luftojnë me forcat qeveritare të sigurisë. Ai ka kërkuar nga qeveria që t'i japë fund operacioneve të bastisjes.
XS
SM
MD
LG