Ndërlidhjet

Irak: Luftime të ashpra, 25 të vdekur


Forcat irakiane të mbështetura nga ato amerikane janë përfshirë në luftime të ashpra me militantët shiitë në qytetin Sadër në Bagdad.

Burimet spitalore flasin për së paku 25 të vdekur dhe mbi 100 të palgosur gjatë luftimeve, që erdhën një javë pas urdhërit për armëpushim të klerikut Moktad Al Sadër.

Kryeministri al Maliki ka thënë se lëvizja e al Sadrit do të përjashtohet nga pjesëmarrja në jetën politike të Irakut.
XS
SM
MD
LG