Ndërlidhjet

Çeçeni: Dezertojnë rreth 300 ushtarë rusë


Anëtari i Dumas ruse Adam Delimkhanov u tha sot gazetarëve se rreth 300 pjesëtarë të Divizionit të 42. të armatës ruse në Çeçeni kanë dezertuar për shkak të ekceseve të komandantëve të tyre.

Delimkhanov tha se komandanti i njësitit Sulim Yamadaev dhe i vëllai i tij Badrudi janë angazhuar në aktivitetet ilegale, që përfshijnë rrëmbime dhe vrasje.

Deputeti Delimkhanov tha se Badrudi Yamadaey është i dënuar për aktivitete kriminale dhe duhet të jetë në burg, e jo të ndihmojë të komandojë forcat e ushtrisë.
XS
SM
MD
LG