Ndërlidhjet

Protesta pro Tibetit në Indonezi


Policia e Indonezisë ka arrestuar të paktën tetë persona, përfshirë një shtetas holandez, dhe ka sekuestruar flamujt e aktivistëve pro-tibetianë gjatë një demonstrate në prag të ardhjes së pishtarit olimpik në Indonezi.

Flaka Olimpike sot ndodhet në Xhakartë, në ndalesën e radhës drejt rrugëtimit të saj deri në Pekin.

Shkalla e sigurisë në kryeqytetin e Indonezisë është rritur, ndërsa autoritetet e ndryshuan itinerarin, pas disa protestave të mëparshme në disa vende tjera, ku demonstruesit e kundërshtuan sundimin e Kinës në Tibet.
XS
SM
MD
LG