Ndërlidhjet

BE nënshkroi MSA me Serbinë


Bashkimi Evropian nënshkroi sot paktin për lidhje më të ngushta me Serbinë.

Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit e firmosën në Luksemburg shefat e diplomacive të BE-së dhe zv/kryeministri i Serbisë Bozhidar Djeliq.

MSA i ofron Serbisë lehtësime të udhëtimit dhe ndihmë ekonomike në përgatitjen për anëtarësim eventual në Bashkimin Evropian.

Presidenti serb Boris Tadiq, i cili mori pjesë në ceremoninë, tha se shpreson që nënshkrimi i marrëveshjes do ta ulë ndikimin e partive anti-evropiane në zgjedhjet e 11 majit.

Tadiq gjithashtu bëri thirrje që Serbia të bëhet kandidat zyrtar për anëtarësim në BE deri në fund të vitit.

Partitë nacionaliste në Serbi i kanë cilësuar si tradhtarë politikanët pro-evropianë për shkak se pranuan marrëveshjen pas njohjes së Kosovës nga ana e Bashkimit Evropian.

Nënshkrimi deri tash ishte bllokuar nga Holanda dhe Belgjika, të cilat kërkonin Serbia fillimisht të bashkëpunojë në tërësi me Tribunalin për Krime Lufte në Hagë.
XS
SM
MD
LG