Ndërlidhjet

Shutanovac viziton Graçanicën para zgjedhjeve


Ministri serb i Mbrojtjes, Dragan Shutanovac ka kërkuar nga serbët e Kosovës të votojnë për kandidatët pro perëndimorë në zgjedhjet parlamentare dhe lokale të Serbisë që mbahen më 11 maj.

Shutanovac tha se aftësia e Serbisë për të mbrojtur pakicën serbe në Kosovë do jetë më e vogël, nëse nuk votohet për kandidatët që mbështesin integrimin në BE.

Serbët e Kosovës tradicionalisht kanë votuar për forcat radikale.

Shutanovc i bëri këto komente gjatë vizitës së sotme në Graçanicë, ku ka sjellë ndihma humanitare për pakicën serbe.
Autoritetet e Kosovës dhe UNMIK-u e kanë cilësuar të paligjshme mbajtjen e zgjedhjeve lokale serbe në Kosovën e pavarur.
XS
SM
MD
LG