Ndërlidhjet

Bush e Medvedev diskutojnë për Gjeorgjinë


Presidenti amerikan ka biseduar me homologun e tij rus, Dimitri Medvedev, lidhur me tensionet në rritje mes Moskës dhe Tbilisit, për rajonet e Abkazisë dhe Osetisë Jugore.

Shtëpia e Bardhë bën të ditur se Bush "i ngriti shqetësimet e tij" rreth situatës në Gjeorgji dhe shpreson se të gjitha palët po punojnë për t'i ulur tensionet.

Edhe Bashkimi Evropian ka shprehur mbështetjen për integritetin territorial të Gjeorgjisë.

Abkazia dhe Osetia Jugore me ndihmën e Moskës kërkojnë shkëputje nga Gjeorgjia.
XS
SM
MD
LG