Ndërlidhjet

DASH: Bellorusia të lirojë shtetasin amerikan


Shtetet e Bashkuara i bënë thirrje Bellorusisë që për arsye humanitare ta lirojë një shtetas amerikan, i cili dy muaj më parë u arrestua në Bellorusi nën akuzat se ka përdorur dokumenta falso.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Sean McCormack tha se shëndeti i 54 vjeçarit Emanuel Zeltser është përkeqësuar dukshëm, dhe ai nuk pranon kujdesin e duhur shëndetësor.

Zeltser, i lindur në Rusi, është drejtor i organizatës joqeveritare të quajtur Instituti amerikano-rus i Ligjit.
XS
SM
MD
LG