Ndërlidhjet

Çekia njeh shtetin e Kosovës


Republika e Çekisë ka pranuar Kosovën si shtet të pavarur.

Përmes një deklarate Ministria e Punëve të Jashtme të Çekisë bën të ditur se është miratuar propozimi për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike në nivel shtetëror me Kosovën.

Republika e Çekisë është vend anëtar i Bashkimit Evropian dhe NATO-s.
XS
SM
MD
LG