Ndërlidhjet

Sonda Phoenix sot zbret në Mars


Pas afro 10 muaj udhëtimi, anija kozmike e NASA-s sot pritet të prekë sipërfaqen e planetit Mars.

Gjatë misionit 90-ditësh, sonda e vogël robotike Phoenix, pritet të analizojë planetin për ujë dhe kimikate tjera të nevojshme për jetë.

NASA e miratoi misionin pasi në vitin 2002 orbiteri Odyssey zbuloi në Mars shtresa të akullit.
XS
SM
MD
LG