Ndërlidhjet

BE – Bosnja fillojnë negociatat për vizat


Bashkimi Evropian filloi negociatat me Bosnjen për lehtësimin e vizave.

Zëvendës presidenti i Komisionit Evropian Jacques Barrot tha se paraprakisht Bosnja duhet të plotësojë disa kushte si: pasaportaqt biometrike, mbrojtjen e kufijëve dhe luftimin e krimit të organizuar e korrupsionit.

Komisioneri për Zgjerim Olli Rehn tha se Bosnja gjatë muajit qershor do të nënshkruajë edhe Marrëveshjen e Stabilizim – Asocimit.

XS
SM
MD
LG