Ndërlidhjet

Teheran: Konstituohet parlamenti i ri


Parlamenti i ri i Iranit, i dalë nga zgjedhjet e marsit dhe prillit, mbajti sot mbledhjen konstituive.

Shumica absolute e deputetëve u përkasin konservatorëve, por ata janë të ndarë në përkrahësit e presidentit Mahmoud Ahmadinejad dhe kundërshtarëve të tij.

Pritet që në kryetar i parlamentit të zgjedhet Ali Larijani, ish negociator për programet bërthamore, njëherit rival i Ahmadinejad-it.
XS
SM
MD
LG