Ndërlidhjet

Pekin: Mbahet samiti historik Kinë-Tajvan


Presidenti i Kinës dhe shefi i partisë udhëheqëse të Tajvanit zhvilluan takimin e parë të nivelit të lartë, që nga ndarja e dy palëve në vitin 1949.

Hu Jintao dhe Wu Poh-hsiung u takuan në Pekin, për të diskutuar çështje me interes të ndërsjellë.

Raportet ndërmjet Kinës dhe Tajvanit janë përmirësuar pas humbjes në zgjedhjet presidenciale të Tajvanit të partisë pro pavarësisë, asaj Progresive Demokratike.
XS
SM
MD
LG