Ndërlidhjet

SHBA-të dhe Izraeli kërkojnë ndaljen e Iranit


Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli kanë akuzuar pjesën tjetër të botës se nuk po bënë asgjë për ta ndalur Iranin që të mos e prodhoj armatimin bërthamor.

Sekretarja amerikane e shtetit, Condoleezza Rice u bëri thirrje aleatëve që të "shfrytëzojnë dobësitë e Iranit" dhe të "imponojnë çmim më të madh ndaj regjimit" iranian.

Kryeministri izraelit, Ehud Olmert tha se "kërcënimi iranian duhet të ndalet me të gjitha mjetet e mundshme".

Këto komente u bënë në Uashington, gjatë një debati në një grup lobues pro-izraelit.
XS
SM
MD
LG