Ndërlidhjet

Nafta shënon çmime rekorde


Çmimi i naftës u rrit për më shumë se 10 dollarë për një fuçi.

Shtrenjtimi i tillë brenda një dite, më i larti në histori, ishte pasojë e rënies së aksioneve në bursën amerikane dhe rënies së vlerës së dollarit.

Dje në Nju Jork, nafta e papërpunuar u tregtua për 139.12 dollarë për një fuçi.

Analistët ia mveshin rritjen e çmimit tensioneve në rritje ndërmjet Izraelit dhe Iranit, si dhe shqetësimeve rreth ekonomisë amerikane.
XS
SM
MD
LG