Ndërlidhjet

Al Sadr tërhiqet nga zgjedhjet e tetorit


Lëvizja e klerikut radikal shiit irakian Moqtada al Sadr tha se nuk do të garojë në zgjedhjet lokale, të planifikuara për një tetor.

Levizja tha se do të bashkohet me grupet tjera dhe do të kërkojë nga përkrahësit që të votojnë për kandidatët e këtyre subjekteve.

Kyeministri Nuri al Maliki iu ka dhënë dje katër ditë afat përkrahësve të al Sadr-it që të dorëzojnë armët.
XS
SM
MD
LG