Ndërlidhjet

AI: Refugjatët irakianë në gjendje të rëndë


Amnesty International tha sot se vendet më të pasura të botës po iu shmangen përgjegjësive ndaj miliona refugjatëve nga Iraku.

Organizata për të drejtat e njeriut tha se gjendja e tyre është "e tmerrshme" dhe bashkësia ndërkombëtare ka bërë "pak ose aspak" për t'i ndihmuar.

Rreth 4.7 milionë irakianë janë larguar nga shtëpitë e tyre, thuhet në raportin e fundit të Amnesty International.

XS
SM
MD
LG