Ndërlidhjet

Izraeli kërkon bisedime me Libanin


Qeveria izraelite i ka bërë thirrje Libanit të fillojnë bisedimet paqësore. Zëdhënësi i qeverisë, Mark Regev tha se Izraeli është i interesuar për "bisedime të drejtëpërdrejta dypalëshe".

Regev shtoi se çdo çështje kundërthënëse është në tryezë për tu diskutuar përfshi "temën kyçe për një copë të vogël territori të kontrolluar nga Izraeli".

Kontrolli mbi të ashtëquajturën Ferma e Çabës është problemi kryesore mes Izraelit, Sirisë dhe Libanit.
XS
SM
MD
LG