Ndërlidhjet

KS diskuton për dhunën seksuale ndaj grave


Sekretarja amerikane e Shtetit Condoleezza Rice kryesoi me seancën e Këshillit të Sigurimit ku u diskutua për dhunën seksuale kundër grave në konfliktet e armatosura.

Shtetet e Bashkuara thirrën këtë takim, pasi këtë muaj janë kryesues i radhës i Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Në dokumentin e përgatitur, SHBA thanë se dhuna seksuale kundër grave dhe vajzave është shtuar që nga viti 2000, kur Këshilli ka filluar të ndërmarrë masa kundër saj.

XS
SM
MD
LG