Ndërlidhjet

Hagë: Fillon gjykimi i Zhuplaninit


I dyshuari për krime lufte në Bosnje, Stojan Zhuplanin paraqitet sot për herë të parë para Tribunalit të Hagës.

Zhuplanin ishte shef i policisë së serbëve të Bosnjes gjatë luftës atje, në vitet 1992-1995.

Ai akuzohet për krime ndaj myslimanëve dhe kroatëve të Bosnjes. Zhuplanin u arrestua nga policia në Serbi me 11 qershor dhe u transferua në Hagë të shtunën.

XS
SM
MD
LG