Ndërlidhjet

OKB: Opiumi burim fitimi për talebanët


Zyrtarët e lartë të OKB-së thanë se talebanët kanë fituar rreth 100 milionë dollarë vitin e kaluar nga tregëtia e opiumit në Afganistan.

Antonio Maria Costa, shefi i zyrës së OKB-së për çështje të drogës dhe krimeve (UNODC) i bëri këto komente për trasmetuesin publik britanik, BBC.

UNODC vlerësoi se Afganistani prodhoi 92 përqind të opiumit në nivel botëror, gjatë vitit të kaluar.

XS
SM
MD
LG