Ndërlidhjet

Dënohen zgjedhjet në Zimbabve


Udhëheqësi i opozitës në Zimbabve ka kërkuar nga bashkësia ndërkombëtare që të mos njohë rezultatet e raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, në të cilat Robert Mugabe është kandidati i vetëm.

Morgan Cvangirai tha se njerëzit po kërcënohen që të marrin pjesë në votime, por miliona kanë refuzuar të votojnë.

Bashkimi Evropian dhe ministriat e jashtëm të G8-ës i kanë dënuar zgjedhjet. Shefja e diplomacisë amerikane tha se Këshilli i Sigurimit do shohë mundësinë e sanksioneve ndaj Zimbabves.
XS
SM
MD
LG