Ndërlidhjet

Serbi: Zemërim për vendimin e Hagës


Serbia reagoi me zemërim ndaj vendimi të Dhomës së Apelit të Gjykatës së Hagës, për të shpallur të pafajshëm ish komandantin e forcave boshnjake Naser Oriq.

Zëdhënësi i partisë së presidentit Boris Tadiq tha se vendimi "minon" kredibilitetin e gjykatës.

Oriq ishte dënuar në vitin 2006 me dy vjet burg sepse, sipas Gjykatës, kishte dështuar të ndalonte torturimin dhe vrasjen e të burgosurve serbë në Srebrenicë në vitet 1992 – '93.
XS
SM
MD
LG