Ndërlidhjet

Medvedev viziton Turkmenistanin


Presidenti i Rusisë Dmitry Medvedev filloi vizitën në Turkemenistan, në fokus të të cilës janë diskutimet rreth bashkëpunimit në lëmin e energjisë.

Medvedev do të provojë të bind autoritetet në Turkmenistan që të mos pranojnë ofertat perëndimore dhe të kthehen në rrjetin e shpërndarjes së gazit nga epoka ish sovjetike.

Turkmenistani është prodhuesi më i madh i gazit në ish Bashkimin Sovjetik, pas Rusisë.
XS
SM
MD
LG