Ndërlidhjet

BE-Rusi: Bisedime për marrëveshje të re


Bashkimi Evropian dhe Rusia filluan sot bisedimet rreth marrëveshjes së re të bashkëpunimit në lëmin politik dhe ekonomik.

Bashkimi Evropian dëshiron që Moska të hap sektorin e energjisë për investimet evropiane. Moska ndërkaq, kërkon krijimin e kushteve për kompanitë ruse në rrjetin e shpërndarjes së naftës dhe gazit në Evropë.

Sesioni i parë po fokusohet në definimin e qëllimit të bisedimeve, për të cilat ekspertët thonë se mund të zgjasin deri në një vit.
XS
SM
MD
LG