Ndërlidhjet

Rriten tensionet mes Tbilisit dhe Abkazisë


Zyrtarët në Gjeorgji njoftuan se pesë shpërthime kanë ndodhur në kufirin faktik me rajonin e Abkazisë.

Ministri i Brendshëm i Gjeorgjisë, Shota Utiashvili tha se nga shpërthimet nuk ka pasur as të vrarë, as të lnduar. Të pesta shpërthimet ndodhën në zonën e kontrolluar nga Tbilisi.

Lajmi në herët ishte bërë i ditur nga paqeruajtësit rusë në Abkazi.

Këto shpërthime janë të fundit në vargun e incidenteve në rajon. Abkazia është zyrtarisht pjesë e Gjeorgjisë, por kërkon shkëputjen nga Tbilisi. Moska e mbështet kërkesën e Abkazisë.

Abkazia dhe Osetia në Gjeorgji janë dy nga ato që quhen konflikte të ngrira në Kaukaz.
XS
SM
MD
LG