Ndërlidhjet

Japoni: Përfundon samiti i G 8-ës


Liderët e G 8-ës i bën thirrje Iranit që të veprojë më me përgjegjshësi në konfliktet në Irak, në Afganistan dhe në procesin e paqes në Lindjen e Mesme.

Nga samiti vjetor në Japoni, G 8-a nxiti qeverinë e Afganistanit që të pretendojë "përgjegjësi më të madhe për sigurinë, qeverisjen dhe rindërtimin".

Në komunikatën në fund të takimit tre ditësh, G 8-a poashtu u pajtua që të forcojë mbështetjen në rajonet kufitare ndërmjet Afganistanit dhe Pakistanit.
XS
SM
MD
LG