Ndërlidhjet

KS i OKB të diskutojë për Gjeorgjinë


Gjeorgjia i bëri thirrje Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që të diskutojë me Rusinë, rreth tensioneve në rajonet separatiste të Abkazisë dhe të Osetisë Jugore.

Thirrja u bë pasi Rusia ka kërkuar që Gjeorgjia të tërheq trupat nga zona e Kodori Xhorxhit, në Abkazi si dhe të heq dorë nga përdorimi i forcës në zgjidhjen e statusit të këtij rajoni.

Rusia dhe Gjeorgjia fajësojnë njëra tjetrën për nxitjen e incidenteve në Osetinë Jugore dhe në Abkazi.

XS
SM
MD
LG