Ndërlidhjet

Rusia dërgon anijet në Arktik


Rusia njoftoi për dërgimin e anijeve luftarake për patrullim në ujërat e Arktikut, për herë të parë që nga shpërbërja e ish Bashkimit Sovjetik.

Zëdhënësi i Flotës ruse tha se nuk ka asgjë "agresive" në këtë hap, që sipas tij është në përputhje "me interesat e sigurisë".

Rusia së fundi është përpjekur të rrisë praninë e saj globale ushtarake, duke dërguar anije luftarake dhe nëndetëse në Mesdhe apo me rifillimin e patrullimeve me aeroplanë bombardues.
XS
SM
MD
LG