Ndërlidhjet

Karaxhiq synon të shtyjë ekstradimin


Autoritetet në Serbi thanë se presin që ish lideri i serbëve të Bosnjes, Radovan Karaxhiq të ekstradohet në Hagë, në fillim të javës së ardhshme.

Duke sygjeruar që Karaxhiqi po mundohet të shtyjë deri në momentin e fundit ekstradimin, avokati i tij Svetozar Vujaçiq tha se do pres afatin e fundit ligjor për dorëzimin e ankesës kundër ekstradimit.

"Ankesa ime nuk do të jetë këtu të premten dhe unë do të jem shumë i qartë e konkret, sepse do të dorëzojë ankesën të premten rreth orës 19.55, përmes postës. Ata nuk mund të bëjnë asgjë para se të marrin ankesën time dhe kjo nuk mund të ndodh para të hënës" tha Vujaçiq.

I akuzuari për gjenocid në Bosnje është arrestuar gjatë javës në Beograd.
XS
SM
MD
LG