Ndërlidhjet

Irani i përgjigjet ofertës së Perëndimit


Irani raportohet se i është përgjigjur ofertës së fuqive botërore për të zgjidhur mosmarrëveshjen rreth programit të vet bërthamor.

Agjencia gjysmë zyrtare iraniane Fars tha se përgjigja u është dorëzuar zyrtarëve të Bashkimit Evropian nga ambasadori iranian në Bruksel. Nuk janë bërë publike detaje tjera.

Pesë anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe Gjermania kanë ofruar të përmbahen nga vendosja e sanksioneve të mëtejme ndaj Iranit, nëqoftëse Teherani i pezullon aktivitetet e pasurimit të uraniumit në këmbim të stimuleve.
XS
SM
MD
LG