Ndërlidhjet

Moskë: U varros shkrimtari Solzhenitsyn


Në manastirin Donetsk në Moskë u bë varrimi i shkrimtarit rus Aleksdandr Solzhenitsyn.

Në funeralin mortor, ku morën pjesë qindra njerëz, ishte i pranishëm edhe presidentin Dmitry Medvedev.

Solzhenitsyn, i cili e portretizoi jetën në kampet sovjetike të punës dhe kaloi 20 vjet në mërgim, vdiq të dielën në moshën 89 vjeçare.

Në vitin 1070, ai fitoi çmimin Nobel për Letërsi për veprën "Arkipelagu Gulag".
XS
SM
MD
LG