Ndërlidhjet

Tbilis: Armëpushim në Osetinë Jugore


Presidenti i Gjeorgjisë Mikheil Saakashvili ofroi sot armëpushim të menjëhershëm për separatistët në Osetinë Jugore, pas disa ditësh përleshjeje atje.

Në adresimin televiziv, Saakashvili tha se ka urdhëruar forcat gjeorgjiane të mos kundërpërgjigjen me zjarrë ndaj separatistëve.

Ai gjithashtu tha se ofron bisedime të menjëhershme dhe përsëriti qëndrimin për "autonomi të plotë" për rajonin që kërkon shkëputje.

XS
SM
MD
LG