Ndërlidhjet

Kouchner: Tbilisi pranon propozimet e BE-së


Shtatë vendet më të fuqishme ekonomike në botë i kanë bërë thirrje Rusisë të pranojë menjëherë armëpushimin me Gjeorgjinë dhe ndërmjetësimin ndërkombëtar lidhur me krizën në rajonin e Osetisë së Jugut.

Ministrat e jashtëm të G7-ës mbështetën ndërmjetësimin e shefit të diplomacisë franceze Bernard Kouchner në emër të Bashkimit Evropian.

Kouchner tha pas takimit me presidentin e Gjeorgjisë se Saakashvili i ka pranuar thuajse të gjitha propozimet e BE-së për t'i dhënë fund konfliktit me Rusinë.

XS
SM
MD
LG