Ndërlidhjet

Medvedev nënshkroi marrëveshjen e armëpushimit


Rusia e ka nënshkruar sot marrëveshjen për armëpushim me Gjeorgjinë.

Agjencitë ruse të lajmeve njoftuan se marrëveshjen e ndërmjetësuar nga Franca e ka firmosur presidenti rus, Dmitry Medvedev.

Dokumenti është identik me atë që është nënshkruar në Moskë nga udhëheqësit e rajoneve separatiste të Osetisë së jugut dhe Abkazisë.

Dokumenti gjashtë pikësh bën thirrje mes të tjerash për tërheqjen e trupave ruse në pozicionet e para shpërthimit të konfliktit më 7 gusht.

Dje marrëveshjen e nënshkroi edhe presidenti i Gjeorgjisë, Mikhail Saakashvili.
XS
SM
MD
LG