Ndërlidhjet

KB: 159 mijë refugjatë nga konflikti në Gjeorgji


Kryqi i Kuq Ndërkombëtar tha se osetiano-jugorët e zhvendosur nga konflikti i Gjeorgjisë me Rusinë kanë filluar të kthehen nga kryeqyteti i Osetisë së Veriut, Vladikavkaz.

Organizata gjithashtu tha se po kërkon sqarime nga Moska pasi presidenti i saj, Jakob Kellenberger nuk ka mundur të hyjë në rajonin separatist të Osetisë së Jugut.

Kombet e Bashkuara thonë se numri i përgjithshëm i të zhvendosurve nga konflikti mes Gjeorgjisë dhe Rusisë ka arritur rreth 159 mijë njerëz.
XS
SM
MD
LG