Ndërlidhjet

Lavrov: NATO-ja e njëanshme


Rusia ka reaguar ndaj deklaratës së nxjerrë në fund të takimit të ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s.

"Deklarata e NATO-s duket të jetë jo objektive dhe e njëanshme. Kjo bëhet më e dukshme pasi ajo nuk përmban asnjë fjalë rreth asaj se si filloi, pse filloi agresioni, kush e ka armatosur ushtrinë e Gjeorgjisë. Deklarata nuk ka apsur agjë lidhur me faktin se udhëheqja gjeorgjiane gjatë gjithë vitit të fundit ka bllokuar propozimin tonë urgjent që Gjeorgjia të nënshkruajë marrëveshjen për mos përdorim force ndaj Osetisë së Jugut dhe Abkazisë", tha shefi i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov.
XS
SM
MD
LG