Ndërlidhjet

Nënshkruhet marrëveshja Poloni-SHBA


Sekretarja amerikane e Shtetit Condoleezza Rice gjendet në Varshavë për të nënshkruar marrëveshjen mbi mbrojtjen raketore. Marrëveshja parasheh vendosjen e një pjese të mbrojtjes raketore amerikane në Poloni.

Rusia i kundërshton planet amerikane, duke thënë se ato janë të drejtuara kundër Moskës. Uashingtoni ka përsëritur se sistemi i vendosur në Poloni dhe Çeki synon mbrojtjen nga vendet e papërgjegjshme, si Irani.
XS
SM
MD
LG