Ndërlidhjet

NATO: Rusia suspendoi bashkëpunimin me Aleancën


NATO tha sot se Rusia ka suspenduar aktivitetet e bashkëpunimit ushtarak me vendet e aleancës.

Zëdhënësja e NATO-s Carmen Romero tha se vendimi i Rusisë që të ndërpresë bashkëpunimin ushtarak mes Rusisë dhe vendeve të NATO-s do të vazhdojë "deri në udhëzimet e e ardhshme".

Marrëdhëniet mes Rusisë dhe Aleancës janë përkeqësuar pas konfliktit ruso-gjeorgjian, meqë NATO në përgjithësi i ka mbajtur anën Gjeorgjisë, derisa disa anëtare të NATO-s kanë kërkuar që Gjeorgjia të pranohet në Aleancë.
XS
SM
MD
LG