Ndërlidhjet

Irani thotë se do të prodhojë nëndetëse


Irani tha se ka hapur një linjë për prodhimin e nëndetëseve, për t'u siguruar se forcat e saj janë mirë të pajisura për të kontrolluar rrugët e naftës në Ngushticën e Hormuzit.

Ministri i Mbrojtjes Mostafa Mohammad Najjar tha se Irani e konsideron sigurinë e ujërave territoriale si vitale për të dhe për vendet tjera në rajon.

Ai i bëri këto komente në inaugurimin e linjës prodhuese për ndërtimin e asaj që Irani i quan anije "gjysmë të rënda" të klasit Qaim.

Më herët, Irani është kërcënuar t'i bllokojë dërgesat me naftë në ngushticën, nëqoftëse Perëndimi e çon tepër larg kontestin bërthamor me Teheranin.
XS
SM
MD
LG