Ndërlidhjet

Uragani Gustav drejt SHBA-së


Agjencia Federale Amerikane per Menaxhim dhe Emergjencë(FEMA) pret që uragani Gustav të godasë brigjet e gjirit të Meksikos jo më larg se të hënën.

Kjo agjenci pret që stuhia të kalojë në kategorinë pesë.

Shefi i agjencisë David Paulison ka thënë se është dërguar ndihmë për të evakuar njerëzit nga qyteti i New Orleans-it.

Ndërsa, prefekti Ray Nagin, u ka bërë thirje banorëve që menjëherë ta lëshojnë qytetin:

"Ju duhet të keni frikë, të shqetësoheni dhe të lëvizni jashtë Nju Orleansit menjëherë. Kjo është stuhia e shekullit". ka thënë Nagin.

Me nje erë prej 230 kilomtera në orë, uragani Gustav tashmë ka goditur Kubën. Deri më tani kjo stuhi ka lënë të vdekur 80 persona në Karaibe.
XS
SM
MD
LG