Ndërlidhjet

Medvedev: Mund të hakmerremi ndaj çdo sanksioni


Presidenti rus Dimitrij Medvedev tha se Rusia është e gatshme të hakmerret kundër çdo sanksioni të mundshëm.

Ai i bëri këto komente në prag të samitit të BE-së kushtuar konfliktit në Gjeorgji.

Në një intervistë për televizionin rus, Medvedev tha se ai konsideron se sanksionet duhet të jenë mjeti i fundit, dhe theksoi se masat e tilla duhet të kenë mbështetje në ligj.

Medvedev gjithashtu tha se Rusia do ta shoqërojë njohjen e rajoneve separatiste të Gjeorgjisë me marrëveshje për ndihma ekonomike dhe ushtarake.

Medvedev tha se marrëveshjet do t'i shtrojnë bazat për marrëdhënie "aleatësh" me Abkhazinë dhe Osetinë e Jugut.

Ai nuk tha se kur do të nënshkruhen dokumentat, por mediat ruse raportuan se kjo mund të ndodhë brenda disa ditësh.
XS
SM
MD
LG