Ndërlidhjet

Irakianët marrin kontrollin në Anbar


Forcat irakiane kanë marrë nga ushtria amerikane kontrollin mbi provincën e Anbarit.

Një ceremoni në qytetin Ramadi ka shënuar dorëzimin e provincës së njëmbëdhjetë me radhë nga 18 sa ka gjthsej Iraku.

Pas transferit të përgjegjësive, forcat amerikane do tërhiqen në bazat e tyre dhe do marrin pjesë në operacionet ushtarake, nëse kjo u kërkohet nga guvernatori provincial.

Anbar ishte njëherë qendër e luftimeve e arabëve sunitë të Irakut kundër forcave amerikane, por dhuna filloi të bjerë, pasi që liderët fisnorë sunitë në vitin 2006 u rreshtuan përkrah forcave amerikane kundër Al Qaidës.

Rreth 25 mijë ushtarë amerikanë njoftohet të jenë aktualisht në Anbar.
XS
SM
MD
LG