Ndërlidhjet

Lavrov: Kufiri Rusi-Abkhazi si mes vendeve të BE-së


Deklaratat e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, për situatën në Kaukaz janë irelevante dhe të papërgjegjshme, tha ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov gjatë vizitës në Abkhazi, ku u takua me Sergei Bagapsh, liderin e rajonit separatist.

Agjencitë ruse të lajmeve njoftuan Lavrov të ketë thënë se prania e trupave ruse në Abkhazi do të formalizohet brenda disa ditëve, dhe se Moska nuk e konsideron më si partner negociues presidentin e Gjeorgjisë Mikhail Sakashvili.

Lavrov ka thënë se diskutimet ndërkombëtare për sigurinë në Kaukaz janë të pamundura pa Osetinë e Jugut dhe Abkhazinë, dhe ka shtuar se kufiri mes Rusisë dhe Abkhazisë do të jetë transparent në të ardhmen si kufijtë vendeve anëtare të BE-së
XS
SM
MD
LG