Ndërlidhjet

Yushchenko: Rënia e qeverisë nuk kërcënon demokracinë


Presidenti i Ukrainës Viktor Yushchenko tha se rënia e koalicionit qeverisës properëndimor nuk përbën kërcënim për demokracinë në vend.

Yushchenko gjithashtu e akuzoi kryeministren Yulia Timoshenko se i ka tradhtuar interesat kombëtare.

Koalicioni i prirë nga Yushchenko dhe Tymoshenko, aleatë nga "revolucioni i portokalltë" në vitin 2004, u shkatërrua pasi partia e presidentit dhe aleatët e saj u larguan nga qeveria.

Arsyeja ishte se Tymoshenko u bashkua me partinë pro ruse të ish-kryeministrit Viktor Yanukovich, për ta mbështetur legjislacionin për kufizimin e autorizimeve të presidentit.

Koalicioni i ri duhet të formohet brenda 30 ditësh, në
XS
SM
MD
LG