Ndërlidhjet

Lukashenka: Perëndimi t'i njohë zgjedhjet tona


Presidenti i Bellorusisë i ka bërë thirrje Perëndimit që t'i njohë zgjedhjet parlamentare në vendin e tij, të cilat do të mbahen nga fundi i shtatorit.

Lukashenka, i cili është në pushtet 14 vjet me radhë, është akuzuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian për kurdisjen e zgjedhjeve, burgosjen e kundërshtarëve politikë dhe mbylljen e mediave të lira.

Vendet perëndimore thonë se zgjedhjet do të jenë test i përkushtimit të tij ndaj demokracisë.
XS
SM
MD
LG