Ndërlidhjet

Sllovenia voton për parlamentin e ri


Sllovenët votojnë sot për parlamentin e ri.

Analistët thonë se do të jetë një garë e ngushtë mes kryeministrit të qendrës së djathtë Janez Jansha dhe sfiduesit të tij Borut Pahor, që i përket krahut qendra e majtë.

Të dy janë zotuar për liberalizim të mëtejmë të tregut dhe ruajtjen e rritjes së fuqishme ekonomike.

Sllovenia është një nga republikat më prosperuese që ka dalë nga ish-Jugosllavia.

Në vitin 2004, Sllovenia u bë anëtare e Bashkimit Evropian dhe e NATO-s.
XS
SM
MD
LG